Zirkonyum Kaplamaların Avantajları

Bir  kaplama tamamen bir diş ya da kapsayan bir diş restorasyonu şeklidir. Kaplamalar, yaygın olarak üretilen çeşitli malzemelerden yapılır. Dişlerin kuvvetini veya fiziksel görünümünü geliştirmek için dişler üzerine kaplamalar da yerleştirilebilir.

Zirkonyum kaplamalar diş kaplamaları için en çok tercih edilen malzemedir.

Zirkonyum, günlük kullanımda aşınma ve yıpranmayı tolere edebilen çok güçlü ve güvenilir bir maddedir. Zirkonyum kuronlar da estetik bir noktadan daha iyidir, çünkü yarı saydamdır ve ışığı aynı şekilde yansıttığı için doğal bir dişe çok benzemektedir. Bu, özellikle yeni kaplamalar ağzın önündeyse önemli bir faktördür ve kaplamanın doğal dişlerin arasına yerleştirileceği durumlarda esas olarak önemlidir.

Bu kaplamalar o kadar güçlüdürler ki korozyona uğramazlar ve porselen erimiş metal kaplamalar kullanıldığında genellikle ortaya çıkan siyah sakız çizgileri olmaz. Zirkonyum kaplamalar da elektriksel iletkenliğe sahip değildir, bu nedenle hasta sıcak veya soğuk içecekler içse bile acı olmaz.

Zirkonyum Diş Nedir?
Zirkonyum Diş Nedir?

Bu tür zirkonyum kaplama, dayanıklı ve estetik açıdan güzel olduğu için iyi bir üne sahiptir, ürünle ilgili teknolojinin son derece gelişmiş olduğu gerçeğini ekler.

Bu, zirkonyum kaplamanın, özellikle kaplamanın ağzın önüne dişin üzerine konması veya doğal bir dişin yanına yerleştirilmesi durumunda en önemli faktör olan en iyi estetik etkiye sahip olduğunun kanıtıdır.

Zirkonyumun kuvveti, metal çerçeveler olmadan kaplamaların üretilmesini de mümkün kılar, bu önemlidir, çünkü bu zirkonyum kaplamaları doğal dişlerden doğru şekilde ayırt etmeyi imkansız hale getirir.

Zirkonyum kaplamalarıyla ilgili en iyi şey, hastaların daha doğal bir gülüş elde edebilmelerini sağlamak için boyutlarının, şekil ve renklerinin yanı sıra belirlenebilmesidir.

Diğer diş estetiği tedavilerinin diğer bir avantajı, biyolojik olarak uyumlu olmalarıdır, bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon riski yoktur. Nitekim, Zirkonyum genel ameliyatta sadece diş hekimliğinde değil, yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum kaplamasını çoğu insan için ulaşılamaz yapan bir şey maliyettir. Zirkonyum, geleneksel malzemelerden biraz daha pahalıdır ve çoğu üretici, diğer malzemelerden yapılmış kaplamalar oluşturmakla mücadele eder. Daha uygun fiyatlı bir ürün sunabilmek için daha düşük kaliteli bileşikler kullandılar. Bununla birlikte, daha ucuz bir malzemeden yapılmış kaplamaların günlük kullanımda yıpranmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklılığı yetersiz olduğu kanıtlanmıştır.