Zirkonyum Estetik Özellikleri, Diş Et ve Diş Uyumu

Bu yazımızda zirkonyum diş kaplama hakkında biraz daha daha ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Zirkonyum diş nedir? zirkonyum diş nerelerde kullanılır, avantajları var mıdır, diş eti ile uyumu nasıldır, alerji yapar mı?, metal gibi ağızda tat bırakır mı gibi sorulara cevap bulalım. 

Estetik olarak zirkonyum diş kaplamalar bize ne kazandırır? Zirkonyum dişlerin temizliği nasıl yapılmalıdır? ömrü ne kadardır? zirkonyumlar çıkarılmak istenirse bu mümkün müdür sorularına da cevap vermeye çalışacağım. 

Metalsiz Diş Kaplama Zirkonyum 

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Bildiğiniz gibi metal kullanılmadan yapılan diş kaplamaları daha estetik sonuçlar vermektedir. Metalin olumsuz özellikleri zirkonyum kaplamalar sayesinde ortadan kaldırılabilmiştir. Özellikle estetik tedavilere ihtiyaç duyulduğunda, bu tip metal içermeyen kaplama ve köprüler tercih edilir. 

Dişlerin eğri olduğu durumda ortodonti tedavisi istenmiyor ise diş kaplaması yapılabiliyor. Kaplama yapılmasını tercih edildiğinde estetik olması için zirkonyum ile yapılır. 

Kalıtsal olarak dişler üzerinde yapı ve renk bozuklukları olduğu durumda da diş kaplaması ihtiyacı ortaya çıkar. Bu durumda da estetik diş kaplama olarak zirkonyum tercih edilir. Rengi kullanılan ilaçlar veya kalıtsal olarak bozuk dişler var ise ve beyazlatma yan temleri ile istenilen sonuca ulaşılamıyor ise dişlerin üzerine kaplama yapılması tercih edilebilir. 

Diğer yandan üzerinde aşırı madde kaybı olmuş eski dolguları bulunan dişler ve çekilmiş dişler var ise bunlar üzerine de daha iyi çiğnemek ve daha iyi görünmek amacı ile diş kaplamaları yapılabilir.

Zirkonyum’un Estetik Özellikleri

Giderek artan oranda kullanılmaya başlanan bir malzeme olan zirkon diş minesi ne taklit eden en iyi malzemelerden bir tanesidir. Alışılmış porselen köprü veya kaplamalar gibi içerisinde metal bulunmaz. Bu nedenle metalin rengi dolayısıyla ortaya çıkan dezavantajlar oluşmaz. Metal içeren porselen diş kaplamalarında dişlerin cansız ve yapay göründüğünü biliyoruz. Estetik diş kaplamalarında bu durum söz konusu olmamaktadır.

Zirkonyum’un Diş Eti Uyumu

Bir diş kaplamasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de diş eti ile uyumlu olmasıdır. Diş eti ile uyum göstermeyen malzeme zaman içerisinde diş eti çekilmesi, diş eti kanaması, dişeti renklenmesi, ağız kokusu gibi problemlere yol açabilir. 

Zirkonyum diş eti ile mükemmel uyumu sayesinde büyük avantaj sağlar. Diş kaplamasının yapım aşamasında ölçü ve üretim safalarında bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları kullanılır. Bu sayede yapılan diş kaplama kenarlarının bir şey ile uyuma mükemmel olur. Diş etine baskı yapan diş kaplamaları diş etindeki kan  dolaşımınıbozarak o bölgede diş eti hastalığı oluşmasına neden olur. Bu da diş eti kızarıklığı ve kanamasına neden olmaktadır. Zirkonyum malzemesinin diğer bir özelliği de bakteri tutumunun minimum olmasıdır. Yapılan araştırmalar kaplama malzemesi olarak kullanılan zirkonyumun diş minesi ile yakın bir özellikte olduğunu göstermiştir. Metal porselenlerde bakteri tutulumunun fazla olması dişeti kenarında enfeksiyon oluşma ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle zirkonyum diş kaplamalar hem daha kolay temizlenebilmeleri hem de daha az bakteri tutulmaları nedeniyle tercih edilenler.