Zirkonyum Diş

Bir çok özelliği bir arada bulunduran zirkonyum diş kaplamalar, günümüzde ön bölge ve arka bölge dişlerin üzerine uygulanan en iyi diş kaplama malzemelerinden bir tanesidir. Kaplamalarda olması istenilen estetik diş görüntüsü, dayanıklılık ve biyolojik uyum özelliklerine sahip olan bu malzeme implant üzeri diş yapımında da güven ile kullanılan bir diş kaplama malzemesidir. 

Zirkonyum Ne Zaman Tercih Edilir?

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama en fazla,hasar görmüş ön dişler, aralıklı dişlerin estetik olarak kapatılması, daha önce kaplama yapılmış dişlerin yeniden kaplanması, kanal tedavisi görmüş dişlerin üzerine kaplama yapılması, kırık çatlak dişler ve aşırı madde kaybetmiş olan eski diş dolgularında başarı ile uygulanan bir yöntemdir. 

Eğri dişlerin düzeltilmesi için ortodonti tedavisini tercih etmeyen hastalar, zirkonyum diş kaplama yaptırabilmektedir. Zirkonyum diş kaplamada metal bulunmadığı için porselen diş kaplamaya göre bir çok önemli avantaj taşır. Porselen diş kaplama ile karşılaştırıldığında en büyük artısı diş eti kenarındaki uyumdur. 

Zirkonyum kaplamalar diş eti kenarında mekanik ve biyolojik olarak uyum sağladıkları için uzun süreli kullanıma müsade ederler. Diş eti kenarında koyu renk oluşmaz. 

Zirkonyum malzemesinin diğer bir önemli özelliği de alerji problemi yaratmamasıdır. Zirkonyum ile yapılan diş kaplama ve köprülerinde bugüne kadar bildirilmiş bir alerji reaksiyonu yoktur. 

Yüzeyinde girinti ve çıkıntıların olmaması bakteri tutulumu için elverişsiz bir yüzey olması daha az mikroorganizma tutulmasına sebep olur. Bu sayede daha sağlıklı bir kullanım olanağı sağlar. 

Diğer önemli bir özelliği de zirkonyum diş kaplama yapıldığında dişlerdeki soğuk sıcak hassasiyetinin daha az olmasıdır. Hassasiyetin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Ancak bu kaplamalar hem daha az diş kesimi gerektirmesi hem de ısı iletkenliğinin az olması nedeniyle dişler kaplandıktan sonra hissedilen sıcak ve soğuk hassasiyetine daha az olmasını sağlamaktadır.