Zirkonyum Diş Nedir?

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan zirkonyum diş kaplama malzemesi ve kaplama hazırlanışı ile ilgili bilgi aldık. Estetik diş kaplama olarak adını sık duyduğumuz zirkonyum kaplamalar neden tercih ediliyor, fiyatları ne kadar, nasıl yapılıyorlar, iyi bir zirkonyum kaplama nasıl olmalı sorularına yanıt aradık. Bu yazıda, zirkonyum malzeme özellikleri ve metal porselen kaplamalara göre üstünlüklerini anlatacağız. Ayrıca klinikte dişlerin hazırlığından, laboratuvar aşamasına kadar zirkonyum diş kaplama üretimi ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Ön Diş Estetiğinde Estetik Zirkonyum Diş Kaplama
Ön Diş Estetiğinde Estetik Zirkonyum Diş Kaplama

Neden Zirkonyum Kaplama?

Zirkonyum diş kaplamalar, estetik diş hekimliğinde hem hastalar için, hem de diş hekimleri ve diş laboratuvarları için yüz güldüren sonuçlar veren diş kaplama uygulamalarıdır.Kullanılan zirkonyum malzemesi, biyolojik uyumu ve estetik özellikleri ile son yıllarda diş hekimliğinde en çok uygulanan diş kaplaması olmuştur.

Malzeme, taşıdığı özellikler ve teknik üstünlükleri nedeni ile diş kaplaması takıldıktan sonra en az 10-15 yıl ağızda sorunsuz kullanılabilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama diş hekimliğinde kullanılan metalsiz estetik diş kaplama malzemesi demiştik. Zirkonyum diş, metal porselen diş kaplamasına göre daha estetik ve doğal dişe benzeyen bir görüntü verir. Zirkonyum diş kaplamada diş eti kenarında renklenme oluşmaz. Bilgisayar destekli üretim sayesinde diş etine oturması hatasızdır.

  • Zirkonyum kaplama diş, metal porselen kaplama kadar sağlamdır.
  • Zirkonyum diş kaplamalar vücut ile biyolojik uyumludur, diş eti çekilmesi yapmaz.
  • Zirkonyumdan yapılan diş kaplamaları allerjik reaksiyon oluşturmazlar.
  • Malzeme diş rengindedir, diş eti kenarında morluk ve çekilme olmaz.

Porselen Kaplama mı, Zirkonyum Diş Kaplama mı?

Metal destekli diş köprüsü veya tek diş kaplaması olanlarda zirkonyum diş kaplama yapılabilir. Aşırı madde kaybı olan dişlerde estetik zirkonyum diş kaplama kullanılabilir. Zirkonyum kaplama; metal destekli porselen diş kaplamaların kullanıldığı tüm uygulamalarda iyi bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yapım Aşamaları

Dişlerin şekillendirilmesi diş hekimi  tarafından klinikte yapıldıktan sonra, alınan ölçü diş laboratuvarına gönderilir. Laboratuvarda diş teknisyeni tarafından model hazırlanır. İşlemler bilgisayar ortamında yapılır. Hazırlanan diş tasarımı bilgisayarlı fireze tekniği ile bloklardan kazınarak üretilir.

Bu sistemde kullanılan  kaplamanın iç yapısında metal yerine zirkonyum malzemesi bulunuyor. Böylece mükemmel estetik, kalite ve doğallık yakalanıyor. Zirkonyum kaplamalar ince altyapıda zirkonyum kullanılarak üretilirler. Alt yapı üzerine seramik ilavesi ile diş şekli alan malzeme ağızdaki dişler ile uyumlandırılarak kullanılabilir. Diğer bir uygulama şekli ise monolitik zirkonyum olarak adlandırılan, bütün kaplamanın zirkonyum ile elde edildiği diş kaplamalardır.

× WhatsApp ile randevu alın