Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Diş hekiminin ağızda dişleri hazır hale getirdikten sonra aldığı ölçü bilgisayar vasıtasıyla üç boyutlu olarak analiz edilir. Model üstünde uygulanacak olan diş kaplamasının biçimi, kalınlığı, kenar sınırları kararlaştırılır. Bu işlem sistemin kendi programı aracılı ile yapılır. Diş teknisyeni bilgisayarın önünde yapılacak olan kaplamanın kenar sınırlarına ve kapanışına ayar verir. Program verisi ile kıyaslanan bu tasarım bilgisayarın verdiği seçenekleri veya düzeltme önerileri ile check edildikten sonra üretim kısmına hazır hale gelir. Şimdi zirkonyum kaplama üzerine daha fazla bilgi aktaralım.

Zirkonyum Kaplama İçin Tasarım

Zirkonyum Kaplama Yapımı
Zirkonyum Kaplama Yapımı

Kesilmiş veya dişlerin bilgisayardaki üç boyutlu görüntüsü uygulanacak olan tedavinin planı içerisinde değerlendirilir. İşlem bir kaplama veya bir köprü olabilir. Diş köprüsünden maksat eksik diş  boşluğunun kapatılmasıdır. Yani çekilmiş bir veya birkaç dişin yanında bulunan dişleri kullanarak bir köprü yapmak manasındadır. Diş kaplaması bir dişin üzerine adeta bir eldivenin ele takılması gibi dişin kaplanmasıdır. Zirkonyum kaplama dişin üzerini tamamen çevirir. Çiğneme yüzeyinde de belli bir kalınlığı vardır ve karşı çene dişleri ile uyumlu yüzey çıkıntı ve girintilere sahiptir.

Tasarım aşamasında diş teknisyeni çenenin diğer kısmında simetrik diş var ise onun ölçüsünü alarak onun birebir kopyasını bilgisayar programı vasıtası ile kaplama olarak tasarlayabilir. Bununla birlikte kullanımda ve estetik görüntüde büyük rahatlık yakalanmış olur. Simetrik çenede doğal diş yok ise yine bilgisayar kendi datasında ki bilgileri hastanın diş ölçekleri ile oranlayarak tahmin emir hacminde öneri verir.

Bilgisayar programı vasıtasıyla hastanın dişinin kopyalanması ile yarattığı seçenek diş teknisyeni için çok büyük bir rahatlık sağlar. Geriye kalan sadece yapılacak diş kaplaması kenar sınırlarını belirlemek ve çiğneme işlemi için ihtiyaç duyulan mesafenin uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Köprülerde ise köprünün giriş yolu olarak isimlendirilen iki dişin paralel olmasına dikkat edilir. Bilgisayar paralel olmayan kısımları kırmızı renk ile gösterir. Tolere edilebilecek olan bölgeler el ile düzeltilebilir. Problem yaratabilecek gibi gözüküyor ise hekime tekrar diş kesmesi gerek diye bilgi verilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Yapımı

Diş teknisyeni yukarıda anlatıldığı gibi bilgisayarda hazırladığı tasarım aşamasını uygular. Tasarım kısmı kabul edildiğinde artık üç boyutlu data üretime hazırdır. Bilgisayar destekli üç boyutlu yazıcılar yardımıyla model ile tam uyumlu kaplama köprü tasarımları oluşturulmuştur. Tasarımın model uyumu aynı zamanda ağızdaki kesik dişler ve diş eti ile de tam uyumlu hale gelmesi demektir. Diş kaplaması bloklarda kazılarak elde edilir ama bu noktada önemli bir detayı sizlerle paylaşmak isterim. Yapılacak kaplamanın daha hızlı ve az maliyetli olması için yumuşak bloklardan yararlanılır.

Zirkonyum Kaplama Tasarım
Zirkonyum Kaplama Tasarım

Zirkon blokların zirkon tozunun sıkıştırılması işlemi ile oluşturulduğunu biliyoruz. Hacim olarak %30 daha büyük hazırlanan bloklar kazıma işlemi sonrasında yüksek ısılı fırınlarda sertleştirilir. Bu sertleştirme işleminden sonra hacim %30 oranında küçülür. Sintirleme ismi verilen bu işlem zirkonyum üretiminde kazımanın daha yumuşak bloklardan daha kolay bir biçimde yapılabilmesi için oluşturulmuştur. Kaliteli bloklarda bu genleşme ve büzülme katiyen değişmez. Yalnızca blokların kaliteli olması yeterli değildir. Sintir uygulanırken hata kesinlikle olmamalıdır ve kalibrasyonlar düzenli olarak yapılmalıdır. Bu nokta önemli bir bahiste kazıma işlemi yapan uçların düzenli olarak değiştirilmesidir. Tasarruf gayesi ile bu uçlar değişmez ise şayet kazıma sırasında zirkona zarar ve mikro çatlaklar oluşur. Bu durum ise ilerde ağzımızda kaplamanın kırılacak olması anlamına gelir.

Bilgisayar ortamında hazırlanan kaplama üç boyutlu yazıcı ile blok üzerinde işleme girdikten sonra fırında sertleştirilir. Model üzerine rahat bir şekilde uyum sağlayan kaplama yan dişler ve karşı çene dişleri ile de uyum sağlar. Üzerine ihtiyaç duyulduğu kadar seramik yazılır. Kaplama diş rengi oluşturulur ve cilalandıktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

Uzun seneler huzur ve sağlık ile kullanılacak olan zirkonyum diş kaplamalar artık hazırdır. Aşağıda ön diş kaplamalar için zirkonyum diş kaplama ne sebeple tercih edilir sualine cevap verdiğim bir yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.Bu yeni nesil diş kaplamanın olayını iyice kavramak için o yazıyı okumanızı salık veririm