Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama ve porselen diş farkı
Zirkonyum diş kaplama ve porselen diş farkı

Zirkonyum diş kaplama ile ilgili bilgi vermeden önce ağızda yapılacak diş kaplama malzemesini taşıması gereken özellikten bahsetmek isterim. Diş kaplaması yapılacak ise kullanılacak malzemenin biyolojik olarak vücut ile uyumlu olması gerekir. İşte tam bu noktada da zirkonyum kaplamanın var oluş nedenini yakalamış oluyoruz. 

Sağlık ve hijyen için bu koşulun sağlanması şarttır. Zirkonyum kaplama seneler boyunca metal üstüne plastik biodent malzeme tercih edilirken 1980’li yıllarda metal üzeri porselenler sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Bilhassa son 30 yıl içerisinde bütün dünyada porselen diş kaplaması olarak metal üzerine porselen yapımı bir hayli kullanılmaya başlandı.

Porselen Diş Kaplama

"<yoastmark

Ne yazık ki porselen altındaki metal zaman zaman bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebebiyet vermektedir. Porselen diş kaplamalar ön diş bölgesinde özellikle diş eti renklenmesi yaparlar. Estetik olarak ciddi sorunlara sebep olan diş eti morarması problemi  metal altyapılı porselen diş kaplamasının sıkıntılı yanlarından biridir.

Bu sebeple 1990’lı yıllarda tam seramik güçlendirilmiş porselenler üzerine geliştirme çalışmaları başlamıştır. Ne var ki porselen malzeme istendiği kadar güçlendirilsin altyapı maddesi olmadan bilhassa diş köprüsü işlemlerinde yalnızca seramiklerin kullanılması ne yazık ki istenilen sonuçları vermemiştir.

Zirkonyum Kaplama Malzemesi

İşte zirkonyum malzemesi iş bu ihtiyaçtan metal altyapının yerini almış ve bununla birlikte kısa zamanda zirkonyum altyapı geliştirilerek neredeyse metal kadar dayanıklı ve üstelik metalden daha estetik görünüme sahip altyapı uygulamaları yapılabilir olmuştur.

Ayrıca zirkonyum hasarlı olan dişin etrafını saran dişlerin ağızda gözüken üst kısımlarının yerini alan diş kaplamalarında altyapı malzemesi olarak da kullanılır.

Zirkonyum Kaplama Diş

Zirkonyum altyapı üzerine porselen yapılan diş kaplamalara zamanımızda zirkonyum diş kaplamalar olarak anılmaktadır. Zirkonyum kaplama sözü işitildiğinde kastedilen zirkonyum kuron kaplamadır. Geleneksel porselen kuronlar, metal destek vasıtasıyla ile diş üzerine sabitleniyor iken, zirkonyum da ise metal olmadan dayanıklı ve estetik görünümlü diş kaplamaları yapılabilmektedir.

Zirkonyum Diş Köprüsü

Zirkonyum kaplamalar bir dişin üzerine kılıf gibi geçirile bildikleri gibi eksik bir diş boşluğunu doldurmak için diş köprüsü şeklinde de uygulana bilmektedirler. Malzemenin dayanıklılığı sayesinde metal porselen diş kaplamalar gibi diş köprüsü yapımına müsaade eden zirkonyum alt yapı malzemesi bu özelliğiyle implantlara da iyi bir alternatif olmuştur.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü

Diş kaplama malzemesi kadar diş kaplamanın kullanım ömrü de önemlidir. Zirkonyum diş kaplamalarda iyi bir diş hazırlığı iyi bir laboratuvar çalışması ve bakımlı bir ağız kaplamanın 20 yılı bulan kullanım ömrüne sahip olmasını sağlar. Zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları ile üretildiğinde ağızdaki diş ile kaplama arasında mükemmel bir uyum olur. Bu sayede kaplama altındaki dişin çürümesi söz konusu olmaz. Yapılması gereken tek şey düzenli ağız bakımı yani diş fırçalama ve haftada bir ağız gargarası uygulamasıdır.Zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları ile üretildiğinde ağızdaki diş ile kaplama arasında mükemmel bir uyum olur. Bu sayede kaplama altındaki dişin çürümesi söz konusu olmaz. Yapılması gereken tek şey düzenli ağız bakımı yani diş fırçalama ve haftada bir ağız gargarası uygulamasıdır.