Zirkonyum Diş Kaplama Yapım Aşamaları

Neler Anlatıldı?

Ön Hazırlık: Kaç dişe kaplama yapılması gerektiği ve neden ihtiyaç duyuldu ile ilgili hekiminiz muayene sonrası size bilgi verir. Dişlerin mevcut durumu röntgen  ile değerlendirilir. Gereken dişleriniz için dolgu, kanal tedavisi gibi işlemler yapılır. 

Yapılacak diş tedavisinin maliyeti ile ilgili fiyat bilgisi alıp, tercih ettiğiniz diş kaplamasında hekiminiz ile birlikte kararlaştırmanız gerekir.

İkinci aşamada dişlerinizin kesilmeden önce ölçüsü alınır. Bu hem daha sonra yapılacak dişlere bir kılavuz olacak hem de geçici dişlerinizin hazırlanmasında bir kalıp oluşturacaktır.

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

İşlemler: Diş doktoru kaplama yapılacak olan bölgeye anestezi yapar. Bu sayede o bölge tamamen uyuşur. Diş kesimi sırasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Kesim sonrası geçici diş hazırlığı kısa süre içerisinde tamamlanır. Diş hekiminiz ağızdan aldığı ölçüyü laboratuvara gönderir. Sadece diş yapılacak bölgenin ölçüsü alınmaz. Karşı çene dişlerin ölçüsü de alınır. Bu sayede iyi bir çiğneme için karşılıklı temas noktaları net olarak belirlenmektedir. 

Diş laboratuvarı aldığı ölçüyü ikinci aşamada model haline getirir. Bu model ağzımızdaki dişlerin bir kopyasıdır. Kaplamanın alt yapısı bilgisayar programı yardımıyla oluşturulur. Kesilmiş dişlerin paralelliği kontrol edilir. Gerekiyor ise dişlerde yeniden bir kesim planlanabilir. 

Bilgisayarla Diş Tasarımı

Bilgisayarda hazırlanan altyapı şekli kazıma cihazına gönderilir. Cihaz zirkonyum bloklardan sizin dişlerinizi uygun şekilde kazıma yapar. Elde edilen alt yapı yüksekliği sıfır onların da sertleştirilir. Hekim gerekli görürse hazırlanan bu alt yapıyı ağzınızda prova edebilir. Bazen bu provaya gerek görülmez. Bu durumda Laboratuvar alt yapı üzerine porselen çalışması yaparak doğal dış görüntüsü hazırlar. Bu sırada sizin daha önceki diş yapınız ve komşu dişler ile karşı çene dişlerin özellikleri göz önüne alınır. Diş teknisyeni sizin diş yüzeyi yapınıza ve rengine uygun bir diş kaplaması hazırlar.

Üçüncü ve son aşamada diş hekimi hazırlanan kaplamaları ağzınız da prova eder. Provada gerekli gördüğü değişiklikleri diş teknisyeninden talep eder. Düzeltmeler yapıldı, dişler yapıştırmak için hazırdır. 

Yapılan zirkonyum diş kaplamaları kendi dişiniz gibi kullanacağınız kadar sağlıklı ve uzun ömürlü dur.

 İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri yaptırdığınız durumda, diş kaplamalarını uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂