Zirkonyum Diş Kaplama Renkleri

Zirkonyum Kaplama

Diş estetiği için uygulanan zirkonyum diş kaplamalarda renk önemli bir konu. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya zirkonyum diş kaplama rengi ile ilgili merak edilenleri sorduk.

Aldığımız bilgileri size aktaralım.
Diş kaplaması yapılacak hastanın kaç yaşında olduğu, sosyal statüsü, ekonomik durumu, ten rengi, göz rengi, saç rengi, diş eti rengi gibi faktörler önemlidir. Renk seçiminde en doğru yaklaşım hasta ile birlikte renge karar vermektir. Hekim hastaya, hasta da hekime renk önerisinde bulunabilir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya sırası ile aşağıdaki sorularımızı da yanıtladı. 
Diş rengi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
  1. Zirkonyum kaplamada renk nasıl seçilir?
  2. Diş rengi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
  3. Zirkonyum ne renk olur?
  4. Zirkonyum rengi açılır mı?
  5. Zirkonyum diş kaplama sararır mı?
  6. Zirkonyum kaplamada renk nasıl seçilir?
  7. Diş rengi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
  8. Zirkonyum ne renk olur?
  9. Zirkonyum rengi açılır mı?
  10. Zirkonyum diş kaplama sararır mı?

Zirkonyum kaplamada renk nasıl seçilir?

Hasta ile birlikte onun istek ve beklentilerini karşılayacak renk seçilmelidir. Hekimin görüşleri öneri doğrultusunda olabilir. Ancak nihai kararı hasta kendisi verecektir. Prova sırasında hasta renk kartelasından örnek renkleri görür ve istediği rengi hekime bildirir. Hekim bu rengin hastanın ağzında nasıl duracağı ile ilgili fikrini belirtir. Bazen hastalar doğal olmayan beyaz renk tonlarını tercih edebilirler. Anlayışla karşılamak ve uygulamak gerekir. Saçını kırmızı renge boyatan insanlar olduğu gibi hiç saç boası kullanmayan insanlar olduğunu unutmamak gerekir. Estetik insanın kafasında biter. Hasta bu nedenle isteklerine ulaşmalıdır.

Diş rengi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Biz diş hekimleri diş rengi seçerken doğal olmasını isteriz. Yapay duracak renklerden kaçınırız. Ancak hastanın isteklerini de göz ardı edemeyiz ve etmemeliyiz. Zirkonyum diş kaplama renk seçimi bu nedenle önemlidir. Hem estetik, hem doğal bir renk olması gerekir. Hasta ile uyumlu ve iş birliği içerisinde seçtiğimiz diş renkleri son derece kullanışlı ve başarılı olmaktadır.

Zirkonyum ne renk olur?

Her renk zirkonyum kaplama yapmak mümkündür. Zirkonyum beyaz olur diye bir kanı var. Bu yanlıştır. Zirkonyum özellikle ışık geçirgen olması ve doğal dişi taklit edebilmesi nedeni ile renk uygulamaları konusunda cam seramiklerden sonra en başarılı diş kaplama malzemesidir.

Zirkonyum rengi açılır mı?

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama sararır mı?

Doğru üretilen zirkonyum diş kaplama cam özelliğindedir ve rengi değişmez. Zirkonyum kaplama sararması söz konusu olmayan bir malzemedir. Yüzey cilasınınözelliğine göre kirlense bile silinip fırçalandığı zaman ilk yapıldığı günkü rengine geri dönmesi gerekir. Piyasada çok kalitesiz zirkonyum malzemeler ve çok kötü işçilikler görüyoruz. Bunlar tabi farklı olabilir. Bu nedenle hastaara her zaman ucuzu değil iyiyi yaptırmalarını öneriyorum.

Zirkonyum kaplamada renk nasıl seçilir?

Ağızda kendi dişiniz var ise onun rengi ile uyumlu bir renk tonu seçilmesi tercih edilmelidir. Renk skalası, renk kartelası olarak isimlendirdiğimiz örneklerin içerisinde 16 ile 30 arasında renk seçeneği vardır. Sarı tonları, gri tonları beyaz tonları ve ara renkleri kapsayan u renk skalası içerisinde dişinize en yakın renk belirlenir ve buna göre diş kaplama üretilir.

Diş rengi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Renk seçiminde hekimin önerilerine mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isterim. Biz zaten hastayı dinliyor ve anlamaya çalışıyoruz. Ancak bazen hastalar çevreden şartlanarak gelmekte ve

Zirkonyum ne renk olur?

Yapılacak zirkonyum diş kaplama istenilen renkte olabilir. Renk seçimini daha önce de belirttiğim gibi istediğimiz gibi yapabiliyoruz. Hatta diş üzerinde çatlak, leke gibi efektler bile verebiliyoruz.

Zirkonyum rengi açılır mı?

Yapılmış ve takılmış bir zirkonyum diş kaplamadan bahsetmiyoruz umarım. Eğer diş kaplama ağızda yapıştırıldı ise artık çok geç demek gerekiyor. Dişlerin çıkması maalesef son derece sıkıntılı ve hatta çoğu zaman mümkün olmayan bir süreçtir. Dişler üzerine yapıştırılan

Zirkonyum Kaplama Değiştirme

Hastalar genellikle çevrelerinde gördükleri estetik diş kaplamaları beğenir ve ağzındaki diş kaplamasının iyi olmadığını fark eder. Bana gelen bir çok hasta eski diş kaplamalarını yeniden yaptırmak istediğini söyleyerek geliyor. Nedenini sorduğumda sizin yaptığınız diş kaplamasını arkadaşımda gördüm ve çok beğendim diyorlar. İyi malzeme ve iyi bir işçiliğin bu denli etkileyici olması normal tabi. Yapılmış zirkonyum kaplamalarına baktığımda maalesef hem estetik hem de biyolojik olarak önemli hatalar olduğunu gördüğümde eski zirkonyum diş kaplamaları değiştirebileceğimizi söylüyorum. Önemli biyolojik ve estetik getirisi olacak hastalar için bu yeni bir değişim ve sağlık anlamına geliyor.

Zirkonyum A1 Diş Rengi

1M1

2M1