Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama dişin orijinal yapısına en çok benzeyen ve doku uyumu olarak vücut ile en iyi uyuşan Diş kaplama tedavisi olduğundan diş hekimliği sahasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Zirkonyum diş kaplama’nın diğer kaplama malzemelerinden ve uygulamalardan daha popüler olmasının nedeni zirkonyum kaplamların diğer ürünlerden daha estetik, doğal ve dayanıklı olmasındandır.

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplama yöntemleri metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki şekildedir. Artık metal kaynaklı porselenlerin yerine zirkonyum alaşımının tercih edilmesinde dişin sağlığı ve estetik duruşu önemli bir rol oynamaktadır. Zirkonyum diş kaplamaları hem ön dişlerde hem de arka dişlerde sıklıkla kullanılmasını estetik görünüşüne ve ışık geçirgenliğine  bunun ötesinde sağlamlığına ve dayanıklı yapısına borçludur. 

Zirkonyum diş kaplamanın dayanıklılığı, ısırma ve koparma gibi basınçlar karşısında   orijinal dişlerimizin çalışma prensibine uygundur. Buna ek olarak diş bakımı ve temizliğine dikkat edildiği durumda zirkonyum diş kaplamanın ömrü uzun seneler boyunca sürmektedir.

Neden Zirkonyum Kaplama Önerilir?

Önerilmesinin önemli nedenleri arasında ağız içi doku uyumu gelir. Hem estetik görüntüdeki devamlılığı hem de tedavideki dayanıklılığı sayesinde sıklıkla önerilir. Hasarlara karşı direnci, kırılma ya karşı dayanıklı oluşu ve bunları deneyimleyen hastalar , yapılan onlarca  test süreçleri sonucunda kalitesinin tescillenmiş olmasıdır. İçerisinde herhangi bir metal katman bulunmadığından metal yansıması yapmamaktadır. Bu sayede mat ve morumsu bir görüntü oluşmaz. Isı yalıtımı kusursuza yakın olduğundan diğer diş kaplama türlerine göre sıcak ve soğuk dişe daha zor ulaşır .bu sayede  Hastaların yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlamaya gitmeleri gerekmez.

Alerjik bir tarafı bulunmamakla birlikte metal kaplamalara alerjisi olan birçok hasta için önerilmektedir

Zirkonyum Diş Kaplamanın Özellikleri

Yakın zamanlara kadar diş estetiği ve diş hekimliği alanlarında altyapı olarak metal barındıran ürünler  vardı. Metal destekli biyodent ve metal porselenler kaplama olarak kullanılmaktaydı. Metal barındıran uygulamalar diş etlerine zarar vermekle birlikte dişin estetik görünümünü zedelemekteydi. 

Bu can sıkıcı problemlere zirkonyum diş kaplama kalıcı bir şekilde çözüm getirmiştir. Metal kullanımını en aza indirip bunun yerine ışık geçirgenliğini artırması ile birlikte hem sağlıklı diş etlerine hem de tamamen doğal gözüken dişlere sahip olmayı sağlamıştır. Gülerken veya  insanlarla konuşurken gerçek dişlerden ayırt edilmediğinden ön dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Fiyatı
Zirkonyum Diş

Zirkonyum diş kaplama ısıya karşı dirençli, metale alerjisi olan hastalar için uygun, beyaz renkli ve saydam bir maddeye sahip bir diş kaplama tedavisidir. Sıcak ve soğuk duyarlılığı bu tedavi biçiminde oluşmamaktadır. Sigara , çay , kahve gibi yeme içme alışkanlıkları sebebiyle oluşan sararmalar zirkonyum kaplama uygulaması ile en aza indirilmiştir. Ayrıca ağızda metalden kaynaklanan bir tat değişimine, ağız kokusuna  veya hayat kalitenizi düşürecek herhangi bir ağız problemine neden olmamaktadır.

Metal kaplamalarda görülen diş eti renginin koyulaşması sorunu zirkonyum kaplamanın beyaz rengi sayesinde oluşmamaktadır. Metal kaplamalarda kaplama maddesinin ve ışık geçirgenlik oranın düşük olması sebebiyle diş etine yakın kısımlarında oluşan morumsu rengin oluşması kaçınılmazdır. Bu durum zirkonyum dişlerde asla oluşmaz. Zirkonyum dişler , diş etleri ile tam bir uyum içinde olduğundan diğer metal diş kaplama yöntemlerinde oluşacak olan diş eti hastalıkları zirkonyum kaplamada görülmez. Bundan dolayı dünyada diş görünüm problemlerinin iyileştirilmesi için özel olarak üretilmektedir.

Zirkonyum Dişin Hayat Kalitemize Etkisi

Zirkonyum diş kaplama sayesinde ağız ve yüz estetiğinde önemli bir yer  tutan diş görünümü daha estetik bir görünüme kavuşur. Bu kaplamalar sayesinde dişleri daha uzun yıllar kullanma olanağına kavuşulur. 

Estetik zirkonyum diş kaplamaların gülüşünüzde oluşturduğu doğal görüntü ve estetik sayesinde dişleriniz ile ilgili bütün kaygılarınıza son vermiş olursunuz. Size sunduğu kolaylık ile zirkonyum diş kaplama yaşam kalitenizde bir artış yakalamanızı sağlayacaktır. Aynaya baktığınız daha ilk anda  yüzünüzün ve dişlerinizin değişimine ve gülümsemenizdeki değişime şaşıracaksınız.

Zirkonyum Diş Kaplama Neden Yapılır?

Zirkonyum kaplamanın en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olmasının en  önemli sebepleri doğal dişe çok benzemesi ve diş etleriyle olan doğal uyumudur. Diş beyazlatma işleminin kullanılamadığı hastalarda, kırılma veya deformasyona uğramış dişlerde, doku kaybı  oluşan dişlerde zirkonyum kaplamanın tercih edilmesinin sebebi estetik duruşunun yanında uzun zamanlar boyunca kullanılabilir olmasındandır. 

Zirkonyum dişin kullanım süresinin uzunluğu biraz da kullanan hastanın kendisine bağlıdır. Ağız ve diş bakımı, hijyeni, beslenme gibi faktörler zirkonyum kaplamanın ömrünü uzatmaktadır.Eğer hasta diş bakımını önemsemeyip dişlerini fırçalamazsa hem doğal dişleri hem de zirkonyum kaplama dişlerinin ömrü kısalacaktır. Hastanın, sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketimi , dış gıcırdatmak veya  sıkmak gibi belirtilen alışkanlıklarının olamaması durumunda dişlerinin kullanım süresi beklediğinden bir hayli uzun olacaktır.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda  Kullanılır?

 • Antibiyotik ve flor benzeri sebeplerle dişte oluşan renk değişikliklerinin uç boyutlarda olduğu ve sebeple beyazlatma işlemlerinin yetersiz kaldığı vaziyetlerde kullanılır,
 • Dişleri birtakım sebeplerle deforme olmuş; kırılmış , kesilmiş kişilerde,
 • Diasteme tedavisinde.(Ayrık dişlerin görünüş olarak düzeltilmesinde)
 • Ağız içi metal köprü işlemi geçirmiş veya kuron kaplamalara sahip hastalarda,
 • Renk değişimine uğramış dolguların restorasyonunda,
 • Ortodontik tedaviye alternatif olarak çarpık dişlerin tedavisinde,
 • Dolgu yapmanın yeterli olmayacağı aşırı diş kaybı olan hastalarda zirkonyum diş kaplama tedavisi yapılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Metal Zirkonyum Diş Kaplama
Metal Zirkonyum Diş Kaplama

En sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de zirkonyum kaplama fiyatlarıdır. İlk olarak diş fiyatını belirleyen etmenlerin neler olduklarını öğrenmek gerekmektedir. Diş hekiminin deneyimi , kliniğin durumu ve teknolojisi, kullanılan ürünlerin kalitesi, diş büyüklüğü gibi birçok faktör zirkonyum kaplama fiyatlarını belirlemektedir. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak yapılacak diş sayısını belirtip , fiyat bilgisini kliniklerden almak gerekmektedir. Diğer kaplamalara farkla daha uygun fiyatı olması , sağlamlığı , estetik duruşu ve doğallığı , kullanım ömrü göz önüne alındığında fiyat-performans olarak en iyi tercihler arasında  yer almaktadır. 

 • Diş hekiminin deneyimi ,
 • Kliniğin  teknolojisi, 
 • Kullanılan ürünlerin kalitesi, 
 • Laboratuvarın bilgi ve deneyimi,
 • Estetik duruşu ve doğallığı , 
 • Kullanım ömrü 

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Diş kaplama uygulaması herhangi bir diş eti problemi olmadığı durumlarda bir haftada tamamlanmaktadır. Diş eti problemi varsa öncelikli olarak o probleme bir çözüm aranır. Diş etinin iyileşme süresine göre diş kaplama tedavisi değişiklik gösterecektir.

Kaplamalar İmplantlar ile uyumlu mudur?

Zirkonyum diş kaplama işleminde kullanılan temel madde olan zirkonyum, implant tedavisinde kullanılan titanyum ile son derece uyumlu bir maddedir. İmplant yuvasını çevreleyen protez kaplama diş eti uyumluluğu bakımından ve sağladığı estetik görüntü açısından  tam bir uyumluluk sergilemektedir.

Kaplama  Sırasında Acı Duyulur Mu?

Kaplama diş  tedavisinde ilk uygulanan işlem dişi inceltmek ve ölçü almaktır. Bu inceltme 1-2 mm derinliğindedir. Yapılan ölçüm sayesinde laboratuvardalar diş modeli üzerine çalışılır. Tedavi uygulanacak kişi uzman doktorlar aracılığıyla  dişin rengi ve modeli üzerinde tasarrufta bulunur. Seçimler sonrasında hazırlanan kaplamalar inceltilen dişler üzerine yapıştırılır. Yapılan işlemler lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştiğinden hasta hiçbir acı duymaksızın tedavi sonlandırılır. Tedavi sonrasında bile sıcak soğuk hassasiyeti yaşanmamaktadır. Tedaviden  seneler sonra zirkonyum dişler değiştirilmek istendiğinde bile doku kaybı oluşmamaktadır.