Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2022

Zirkonyum Diş Fiyatları 2022

Zirkonyum diş kaplama, gülüş tasarımı ve diş estetiği uygulamalarında sıklıkla kullandığımız bir malzeme diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan zirkonyum diş kaplama fiyatları ve özellikleri hakkında bilgiler aldık.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı  nedir diye sorduğumuzda: “Dişler, dudaklar ve diş eti dokusunun birbirleri ile orantılı ve uyumlu birlikteliği ile elde edilen bir estetik ahenktir” diyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya gülüş tasarımında kişinin diş hacmi, diş eti rengi ve sağlığı ile birlikte dişi çevreleyen sert kemik dokusu sağlığının da dikkate alınarak uygulamalar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Yapılan gülüş tasarımı uygulamalarının estetik başarısının yanı sıra uzun ömürlü kullanım olanağı vermesi gerektiğini vurgulayan diş hekimi Sertaç Kızılkaya” yaptığımız bütün işlemler gibi gülüş tasarımı uygulamalarımızda da önceliğimiz kişinin sağlığı “dedi.

Zirkonyum Kaplama ile Gülüş Tasarımı

Dişlerin kırık, çürük, renklenmiş olması gibi durumlar diş estetiğini olumsuz etkiler. bunu yanı sıra düzgün sıralanmayan dişler de diş estetiği için olumsuzluk yaratır. Gülüş tasarımında düzgün sıralanmış ve uygun boyutlarda, orantılı dişler isteriz. Diş renginin de kişinin ten rengi, göz rengi veya saç rengi gibi diğer belirleyiciler ile uyumlu olması tercih edilir. Gülüş tasarımında bazen sadece diş beyazlatma işlemi yaparak sonuca ulaşabilsek de genellikle dişleri kaplayarak güzel bir estetik ve uyum elde edebiliyoruz.

Aralıklı dişler, kırık veya aşınmış dişler için en iyi yöntem dişin üzerine ilave bir hacim kazandırmaktır. Diş kaplama olarak uygulanan bu işlemde de kullanılan malzeme önemlidir. İşte zirkonyum malzeme burada önümüze çıkıyor ve bize önemli avantajlar sağlıyor. 29 yıllık meslek yaşantımın ilk yıllarında biodent adı verilen diş kaplama malzemeleri vardı. Porselen diş kaplamaları yeni çıkmaya başlamıştı. Biodent hem renk değiştiriyor hem de aşınıyordu. Bu olumsuzlukları ortadan kaldıran porselen diş kaplamalar hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Porselen kırılgan malzeme olması nedeni ile içerisinde ona destek sağlayacak dayanıklı bir alt yapıya ihtiyaç duymaktadır. Mesela kullanılarak elde edilen bu porselen diş kaplamalar çokça uygulandı ve zaman içerisinde diş eti renklenmesi ve kolay bakteri tutunması gibi önemli sakıncaları fark edildi.  Dişlerde önemli fiziksel problemler olmadıkça diş kaplama yapmak pek tercih edilmiyordu.

Porselen diş kaplamanın bu olumsuzluklarını ortadan kaldıran zirkonyum destekli diş kaplamalar yaygınlaşmaya başladı. Zirkonyum sayesinde diş ile çok iyi uyum sağlayan ve aynı zamanda metalin olumsuz etkilerini de ortadan

Zirkonyum Güncel Fiyat

Zirkonyum diş kaplama güncel fiyat bilgisi vermek için döviz fiyatları yazmak gerekiyor. Kur ile değişen zirkonyum diş maliyetleri nedeni ile zirkonyum diş fiyatları da değişiyor. Güncel olan fiyatlar 2022 yılı için zirkonyum diş fiyatı 1500-2750 TL aralığında. Diş kaplaması yapılırken size uygulanacak geçici diş fiyatı da bu maliyetlerin içerisindedir. Geçici diş yapmadan, ucuz ölçü malzemeleri ve kalitesiz ekipmanlar kullanıldığında dişleriniz ve diş etiniz ile ilgili önemli sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ucuz yapılan zirkonyum diş kaplamalar ne yazık ki zaman ayrılmadan, ucuz ölçü malzemeleri ve ucuz ekipmanlar ile yapıldığından sorun yaşama riskinizi de arttırmaktadır. Diş kesiminde kullanılan

Zirkonyum Çeşitleri

Zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama
Zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama farkı

Zirkonyum kaplama uygulaması iki farklı şekilde yapılabiliyor. Monolitik ve yığma teknikleri. Estetik özellik taşıması istendiğinde monolitik zirkonyum diş kaplama tercih edilmez. Doğal diş formları ve renk geçişleri vermek için porselen yığma tekniği ile diş teknisyeninin çalışma yapması gerekir.

Ön diş bölgesinde monolitik zirkonyum diş kaplamaları henüz tam olarak istenilen sonucu veremiyor. Bu nedenle altyapıda monolitik özellikli zirkonyum kullanarak üzerine makyaj çalışması yapmak gerekiyor. Bu şekilde uygulanan ön dş estetik zirkonyum kaplamalar için gerçek başarı elde edilebilmektedir.