Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplamanın estetik gayelerle yapıldığını işitiyoruz. Ön diş kaplaması için uzun seneler boyunca porselen diş kaplamalar tercih edildi. Önceleri estetik bakımdan olumlu karşılaşılmasına rağmen zaman içinde porselen diş kaplamaların diş eti kenarlarında koyu renklenmeler bıraktığı ve diş eti çekilmesine sebebiyet verdiği anlaşıldı. Konunun uzmanı olarak diş hekimi Sertaç Kızılkaya bizlere bilgiler verdi. Bu yazımızda zirkonyum kaplama nedir? Zirkonyum örnekleri, zirkonyum diş ne kadar zamanda yapılır? Zirkonyum diş yapımı süreçleri ve ön dişlerin zirkonyum kaplaması ile ilgili bilgileri Sertaç Kızılkaya’dan öğrendik. Ayrıca implant, estetik diş hekimliği ve lamina kaplamalar hakkındaki bilgileri www.drsertac.net web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Biyolojik olarak vücut ile uyum gösteremediği vakalarda alerji tepkileri oluşturması porselen diş kaplama yerine daha işlevsel ve uzun kullanımlı bir kaplama malzemesi ihtiyacı ortaya çıkardı.

Titanyum malzemeler ortopedi ve tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi diş kaplama alanında da alerji oluşturmadığı için başarıyla kullanıldı. Ancak maliyetinin yüksek olması günlük hayatta kullanılmasının ve yaygınlaşmasının önüne geçti. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim süreçlerinin gelişmesiyle paralel bir şekilde bloklardan kazıma yöntemi ile diş kaplamalar üretilmeye başlandı. Eskiden metalden kazıma ile başlanan sistem şimdilerde zirkonyum blokları kazıyarak yapılmaktadır. Zirkonyum malzemesi ile üretilen kaplamalar zamanımızda en çok kullanım seçeneği olan malzemelerdir. Zirkonyum diş kaplama fiyatı titanyum altyapılı porselen fiyatına nazaran daha ucuzdur.

  • Zirkonyum kaplama biyolojik olarak uyumludur.
  • Diş rengini iyi taklit eder
  • Bilgisayar destekli üretim yapılır.
  • Isı iletkenliği diş ile birebirdir.
  • Metal tadı hissettirmez.
  • Bakteri tütünümü daha azdır.
  • Eksik diş olduğunda  da kullanılan bir malzemedir.