Zirkonyum Ağız Kokusu Yapar mı?

Kaplama Diş neden koku yapar?

Kurallara uygun yapılmayan diş kaplamaları ağız içerisinde diş eti hastalığı gıda birikmesi ve ağız kokusuna neden olabilirler. Ağız kokusu yapılan dişin malzemesi ile ilgili değildir. Kurallara uygun biçimde hazırlanmayan dişler, hatalı üretilen diş kaplamaları ve köprüler ağız kokusuna neden olur. Diğer önemli bir ağız kokusu nedeni ise yeterli ağız bakımının yapılmamasıdır.

Diş kaplama kokusu nasıl giderilir?

Ağzınızda kaplama diş varsa ve ağız kokusu problemi yaşıyorsanız öncelikle en kısa süre içerisinde bir diş doktoruna gitmeniz gerekiyor. Diş hekimi ağzınızdaki kaplamanın neden koku yaptığını tespit edebilir. Genellikle hatalı yapılan diş kaplamaları ağız kokusuna neden olur. Bu problemli kaplamaların sökülüp yeniden yapılması gerekecektir. Diş etinde hasar var ise bir süre geçici dişlerle bekleyerek dokuların iyileşmesi istenebilir. Ardından yapılan sağlıklı bir diş kaplaması size uzun yıllar sağlıklı bir şekilde hizmet edecektir. Tabi unutulmaması gereken ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılıyor olması ve senede en az bir defa diş hekimi kontrolüne gidilmesi gereklidir. Diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Küçükçekmece Özel Korudent Diş Kliniğinde diş estetiği ve implant tedavileri uygulamaktadır

Metal diş kaplama koku yapar mı?

Kurallara uygun bir şekilde yapılan hiçbir dış kaplaması koku yapmaz. Dış kaplamasının malzemesi koku yapmasıyla ilgili değildir. Doğru yapılması ve doğru bakılması gerekir. Doğru bakım yapılmayan temizliği iyi gerçekleştirilmeyen dişlerde kısa süre içerisinde diş taşları gıda birikintileri nedeniyle ağız kokusu oluşmaktadır. Unutmayın ki kendi dişlerinizi de yeterli bakım yapılmadığında kaybetmektesiniz. Bu nedenle az bakımına önem vermeli ve günde en az iki defa diş fırçalama yapılmalıdır. Diş fırçalama süresi de kısa tutulmamalıdır.

Geçici diş neden kokar?

Diş hazırlığı sonrasında dişlerin hassasiyet yapmasını önlemek amacıyla geçici dişler takılır. Geçici dişler hem dişete şekillendirme de hem de kesilmiş olan dışı soğuk sıcak hassasiyeti yapmasını önlemek amacıyla uygulanırlar. Birkaç gün sonrası prova yapılması gerektiği için kolay çıkarılabilecek şekilde üzerine yerleştirilirler. Bu işlem geçici diş yapıştırıcı malzemeler ile yapılır. Diş üzerine sıkı yapışan geçici diş kaplamaları prova sırasında çıkarılmak istendiğinde zorluk yaşayabiliriz. Bu nedenle kolayca çıkarılabilecek Tutuculuğu az olan malzemeler tercih edilir. Ağız içerisinde uzun süre kalan geçici diş kaplamaları diş ile bağlantısını Kaybettiğinde altında tükürük ve gıda birikintileri toplanır. Fırçalama sırasında temizlenemeyen bu bölgeler koku oluşmasına neden olur. Dış kaplamasının çıkarılarak ağzın çalkalanması sonrasında bu koku ortadan kalkacaktır.