Ön Diş Estetiğinde Estetik Zirkonyum Diş Kaplama

Ön diş estetiğinin zirkonyum diş kaplamayla sağlanması, genellikle küçük yaşta başlayan diş problemlerinin zaman içerisinde ilerlemesi ile ihtiyaç olur. Dişlerdeki sorunun çözümü,  bazen kanal tedavisi, bazen büyük diş çürükleri ve diş dolgusu bazen de dişin çekimi ile sonuçlanabilir. 

Estetik diş hekimliğinde ön bölgede rengi değişmiş veya eskimiş dolguların renk problemleri giderilebilmektedir. Dişler üzerine yapılan kaplamalar sayesinde simetrik ve istenilen renkte ön diş kaplamalar yapılır.

Diş Kaplama Malzemesi

Ön Diş Estetiğinde Estetik Zirkonyum Diş Kaplama
Ön Diş Estetiğinde Estetik Zirkonyum Diş Kaplama

Uzun yıllar porselen diş malzemesi kullanılmasına rağmen günümüzde artık porselenlerin bir çok olumsuz özelliklerinden bahsediliyor. Peki önceden yapılan porselenler çok mu başarısızdı? Bu yazıda size yapılmış eski porselen diş kaplamalarına & estetik zirkonyum diş kaplamaları anlatmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi vücutta kullanılan malzemelerin biyolojik olarak uyumlu olması zorunludur aksi taktirde vücutta reaksiyon oluşur. Genellikle ağızda titanyum seramik veya zirkonyum malzemeleri tam başarıyla kullanılmaktadır. 

Diş kaplamasında da kullanılan porselen aslında zirkonyum ve titanyum gibi uyumludur. Ancak porselenin alt yapısında kullanılan metal içerisinde bulunan farklı alaşımlar nedeniyle bazı kişilerde reaksiyona yol açabilmektedir.

Metalin içerisinde nikel krom molibden gibi maddeler alerjik reaksiyon oluşturabilir porselenin altında kullanılan metaliazdaki kesik diş şeklinde elde etmek için genellikle döküm yöntemi kullanılır demin de eğitilen metal modelaj Momo’nun boşluklara içerisine Santrifüj ile doldurulur ve metalin soğuması sonrasında model kırılarak kesik dişe uyumlu metal alt yapı elde edilir. Bu üretim aşama. Metalin erimesi ve tekrar sertleşmesi sırasında oksidasyon ve genleşme oluşuyor. Döküm ile elde edilen metal alt yapı model üzerine uyumlandırılmak için Tesfiye aşamasından geçer. Aşındırmaya yöntemi ile modele uyumlandırılan Metal alt yapı ile kesik diş arasında uyum mükemmel olamaz. Boşluklardan zaman ile dişin çürümesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle döküm yöntemi ile metal altyapılar üretim aşamalarında oyunlarını kaybederler yani mükemmel bir uyum ile uygulanmaları söz konusu olamaz

Zirkonyum Diş Kaplama mı? Laminate Veneer Diş mi?

Gerçekten bu soruyla çok karşılaşıyorum. Hasta haklı olarak hangi tedavinin daha iyi olduğu konusunda bilgi almak istiyor. Her iki tedavinin de iyi sonuçlar vermesi mümkün. Ancak, doğru malzeme ve doğru uygulama gerekiyor. Kaliteli malzeme kullanılması tedavinin başarısını büyük oranda arttırır. Buna hekimin tecrübesi, dikkati ve bilgisi de eklendiğinde her iki tedavide de sonuç memnun edici olacaktır.

Zirkonyum Diş Kaplama mı? Laminate Veneer Diş mi?
Zirkonyum Diş Kaplama mı? Laminate Veneer Diş mi?

Hastalar yapılan dişlerin ömür boyu kullanılmasını isterler. 

Her ne olursa olsun, yapılan dişin bir tedavi olduğunu unutmamak gerekir. Ana dişinizi bile kaybetmiş olmanız bu dişlerin ömür boyu kullanımının ancak doğru bakımı ve düzenli doktor kontrolü ile mümkün olacağını gösterir. 

Hastalar yapılan dişlerin ömür boyu kullanılmasını isterler.