Neden Zirkonyum Kaplama?

Estetik diş tedavilerinin arasında en çok başvurulan yöntemlerden biri zirkonyum kaplamadır. Bu yazımızda diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan zirkonyum diş kaplama neden tercih edilir,bu diş  kaplamasının yapımı nasıl oluyor, zirkonyum dişin avantajları, zirkonyum renkleri hakkında bilgiler aldık.

Bu yazımızda zirkonyum diş fiyatları ve zirkonyum diş yapımın hakkında bilgiler vermemizin yanında zirkonyum diş kaplama üretimi, zirkonyum diş renkleri , önce sonra görüntüler arasındaki farklar, diş rengi ve zirkonyum diş yaptıranlar zirkonyum hakkında neler söylüyor hepsini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Zirkonyum Diş Yapımı

Zirkonyum Diş Yapımı
Zirkonyum Diş Yapımı

Zirkonyum kaplamalar bilgisayar tabanlı üretim ile oluşturulurlar. Zirkonyum diş kaplama için toplanan çok sayıdaki bileşenin iyi ve kaliteli olması gerekir. Öncelikle dişe diş hekimleri tarafından güzelce bir biçim verilmelidir. Dişin biçimlendirilmesi oldukça önemli bir gerekliliktir. Diş eti sağlığı için diş etinin ve diş kaplamasının birleştiği yer önemlidir. Bu gibi ufak ancak önemli nüanslarda yapılan hatalar diş eti kanamalarına neden olur. Diş hekimi dişi hazırlarken kesim boyutunu ve biçimini doğru bir şekilde yapmalıdır. Özellikle karşı çenedeki dişlerin konumları ve yan dişler ile olan mesafeleri dikkatle incelenmelidir.

İyi bir diş ölçüsü alınmadan diş hekiminin deneyimi ve çabası ne kadar kusursuz olursa olsun iyi bir sonuç elde etmek imkansıza yakın bir şeydir. Ölçü malzemesinin kaliteli olması ölçü hassasiyetine olumlu katkı yapar. Silikon ölçüler vasıtasıyla ince detaylar modele daha rahat aktarılabilir. Diş teknisyenin önünde kaliteli malzemeler olmaksızın diş teknisyeninden kaliteli işler beklemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Diş teknisyeni alınan ölçüyü dijital ortama geçirir. Bu sayede son derece  ince çalışmaların yapılabilmesinin yolunu açar. Dijital ortama aktarılan ağız yapısı artık bilgisayar programının yardımı ile olabilecek en iyi biçimde kaplamayı hazır hale getirir. Diş teknisyeni oluşturulan kaplama alt yapısını model üzerinde inceleyerek ağızdaki diğer dişlere göre biçimlendirerek renk ve estetiği oluşturmaya çalışır.

Zirkonyum Diş Renkleri 

eski kaplama yerine zirkonyum diş yapımı önce sonra
eski kaplama yerine zirkonyum diş yapımı önce sonra

Orijinal diş görüntüsü orijinal diş ile ahenkli olduğundan dolayı tercih edilir. Metal altyapı ile uygulanan porselen diş kaplamalar dişin doğal görüntüsünü yakalayamazlar. Bu durumun en büyük sebebi metalin ışık geçirgenliğine sahip olmamasından kaynaklanır. Metalin üzeri opak adı verilen renk örtücü ile kaplanır. Opaklar toz sıvı bileşimi şeklinde veya krem şeklinde uygulanabilen ürünlerdir. Diş tedavisinin sonucunda estetik bir görüntüye ulaşabilmek için renk uyumunda sorun yaratan metalin yerine zirkonyum tercih edilmelidir.

Dişin renk tonunu yakalayabilmek için Vita ve Ivoclar firmalarının renk skalası kullanılır. 16 değişik diş renk tonu bulunan n ıvoclar renk doğrusunda 1M1 renk en açık doğal renktir. Renkler 1 2 3 4 sınıfta ele alınır. Her sınıfta M R ve L alt sınıfları bulunur. Renk küresi dikkate alınarak yapılan skala sistemi olan Ivoclar renk skalası bünyesinde kahverengi ve sarı tonlarını barındıran alt renkler ile orijinal diş rengini yakalamayı basit bir hale getirir.

 Renk seçiminde Vita ve Ivoclar skalası hakkında bilgi verdik. Vita porselen diş renkleri de B1,B2,B3,A1,A2,A3,A3,5,C1,C2  şeklindendir.

Zirkonyum A2 diş rengi, zirkonyum A1 diş rengi ve zirkonyum B2 diş rengi genellikle diş hekimlerinin en çok tercih ettiği renklerdir.Açık beyaz renk oluşturulmak istendiğinde VİTA renk ölçeğine  göre B1 renk tercih edilir. Ancak bu renk ten rengi, göz rengi, saç rengi ile birlikte düşünülüp seçilmelidir. Ivoclar renkleri bağlamında 1M1 yani B1 renk beyaz olan seçilmiş olur.

Zirkonyum diş fiyatı ne kadar öğrenmek için zirkonyum diş fiyatı sayfamıza gidiniz.

Skalada doğal diş rengi tonlarını kapsayan bölüm , tüm renk skalası içerisinde yalnızca ufak bir alanı kapsar, ama hafiflik , renk  ve renk değişkenleri ölçüsünce kendi renk dünyasını yaratır. VITA SİSTEMİ 3D-MASTER ® 26 doğal diş tonuna sahiptir, üstelik bilimsel olarak geliştirilen diş renkleri bilinen tüm VITA Toothguide 3D-MASTER ® , Ağartılmış Tonları ile

  • Üç aşamada diş tonu seçimi
  • 26 doğal ve sistematik olarak düzenlenmiş diş tonları; buna ek olarak, diş beyazlatma için üç renk (VITA Ağartılmış Tonlar)
  • Açık renk, renk ve renk açısından gölge örneklerinin açık organizasyonu
  • Karıştırma ile ara renk tonları oluşturma olanağı

En doğru diş rengi diş hekiminizin size uygulayacağı diş rengi olacaktır. Siz daha açık dediğinizde belki yüzünüzde sırıtacak bir rengi seçmiş olabilirsiniz. Tam tersi hekimin seçtiği rengi açık veya koyu bulursanız dişler sürekli yapıştırılmadan önce mutlaka söylemeniz gerekir.

Zirkonyum Avantajları

Zirkonyum kaplı diş çürür mü diye endişelenenlere dişin ölçüsü iyi alınıp diş doğru hazırlandığı takdirde yıllar boyu sağlıklı ve rahat bir şekilde kullanabileceklerini söyleyebiliriz. Bu demek oluyor ki dişiniz asla çürümeyecektir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için dişin ilk anda iyi bir şekilde yapılmış olması gerekir. Zirkonyum diş fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında hekimin işçiliği, kullanılan malzeme, laboratuvar işçiliği ve klinik giderleri gibi etmenler gelir.

Metal Porselen ve Zirkonyum Farkı
Metal Porselen ve Zirkonyum Farkı

Zirkonyum alerjik bir ürün değildir. Metal porselenlerle alerji problemi yaşayanlara kesinlikle kuşku duymadan zirkonyumu kullanmalarını salık verebiliriz. Zirkonyum diş bakımı kolaydır çünkü doğal dişlerimize nasıl bakıyorsak onlara da öyle bakmamız gerekir. Diş hekiminizden sağlıklı ve doğru diş fırçalama tekniğini öğrenebilirsiniz.

Piyasadaki en iyi marka Almanya tescilli iki büyük firmanın ürünleridir. Alman markasının yanında bir de Uzakdoğu markalarına ait malzemeler de bulunmaktadır ancak kullanmadığımız için onlar hakkında bir yorum yapmamız doğru olmaz. Hayatınızda birkaç defa yaptıracağınız bir işlem için en iyisini yaptırıp kafanızın rahat etmesini tercih edeceğinizi düşündüğümüzden piyasadaki en iyi ürün olan Alman markası Lava  ve Zirkonzahn ile çalışıyoruz.

Zirkonyum Diş Koku Yapar mı?

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Diş kaplamalar iyi yapıldığı nda temizlenmesi de kolay olur. Toplumda sıklıkla kaplama dişlerin koku yaptığı yönünde fikirler vardır. İyi yapılmayan diş kaplamaları ve iyi bakılmayan diş kaplamaları ağızda koku yapabilir. Zaman içerisinde kaplamanın Altındaki yumuşak dokular ve diş dokusu deforme olduğunda ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Bilinmesi gereken en önemli konu iyi yapılmış bir zirkonyum diş kaplamanın asla koku yapmayacağıdır. Peki en iyi diş kaplamasına nasıl ulaşabiliriz? Diş kaplama dikkat özen ve bilgi gerektiren bir iştir. Konusunda uzman olmayan ve tecrübesi olmayan kişilerin yapacağı diş kaplamaları zaman içerisinde ciddi sorunlara yol açabilir. Kaplama kenarının uzun olması, diş eti ile kaplama arasında boşluk bulunması veya çok fazla temas olması Kaplama dişin koku yapmasına neden olur.

Zirkonyum diş fiyatı ne kadar öğrenmek için zirkonyum diş fiyatı sayfamıza gidiniz.