İmplant Diş Nedir?

İmplant diş, diş etlerinin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyum bir silindirdir. Yerleştirme işlemi bittinden sonra, üzerine protez diş yapılır.Ayrıca implant tedavisi, tek bir diş için uygulanabileceği gibi, birden fazla diş ya da bir proteze destek amaçlı da kullanılabilir.

Diş hekimliğinde implant her geçen gün daha fazla konuşulan ve araştırılan bir uygulamadır. Özellikle tek diş eksikliklerinde veya bir taraf dişlerini tamamen kaybetmiş hastalarda kurtarıcı olan implant tam dişsiz hastalar için de çok rahatlatıcı sonuçlar vermektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki implant uygulaması her kişi için farklı planlama gerektirir ve implant sayısı ve üzerine yapılacak dişler için mevcut dişlerin durumu, kemik miktarı ve en önemlisi hastanın beklentileri büyük önem taşır. Ağzına İmplant diş, yaptırmayı düşünen hastalar öncelikle implant fiyatını araştırmamalıdır. Asıl olan implant fiyatı değil implant planlamasıdır. Yanlış yapılan planlama ileride hem ek maliyetler hem de cerrahi işlemler yaptırmak zorunda bırakabilmektedir.

Başarılı implant tedavisi için vazgeçilmez iki koşul vardır;

  • İmplant yapılmadan önceki muayene
  • İmplant yapılmadan önceki planlama

İmplant Diş Öncesi planlama

Bu aşama normalde, hastanın düşüncelerini ve dişlerin hangi sebeple ve ne kadar bir süre içinde kaybedildiğini de kapsayan iyi bir geçmiş anamnezini alarak başlar. Ek olarak, başvuru sırasındaki düşüncelerine dair ayrıntılar ve beklentileri de öğrenilir..

Bu muayenede ağız dışı ve ağız içi değerlendirmeler gerçekleştirilir. Ağız dışı muayenede yüze ait asimetriler, gülüş çizgisi ve varsa diğer normal dışı durumlar belirlenir.Ağız içi muayene sistematik bir şekilde yumuşak dokuların, dişlerin, oklüzyonun ve varsa protezlerin değerlendirilmesini içerir. Muayene kayıp diş bölgelerini de kapsamalı, var olan mesafe ve boşlukla diş eti dokuların ilişkisi de göz önüne alınmalıdır.Bu gerçekleştirildikten sonra panoromik diş röntgeni “dental panoramik görüntüleme (DPR) ve periapikal görüntüleri de içeren radyografiler alınır. Bu tedavi öncesi değerlendirme sonunda, hastanın implant tedavisine uygun olup olmadığına dair bilginin edinilmiş olması gerekir. Kalan dişlerin sağlığını da içeren bir ayırıcı tanı yapılır ve başlangıç tedavi planlaması yapılır. Bu plan sırasında herhangi bir hastalık veya anormal bulgu, implant tedavi planlaması öncesi değerlendirilmelidir. Bu aşama süresince şüpheli ve kötü durumdaki dişler belirlenir ve planlama üzerindeki etkilerine göre koruma veya çekim kararı verilir. İmplant tedavisi için sorun yaratma olasılığı olan dişler için çekim kararı verilebilir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂