Diş Protezi Nedir?

Eksik dişlerin yerine yapılan yapay dişlere diş protezi denilir. Hareketli  diş protezleri veya sabit diş protezlerinden bahsetmek gerekiyor.  Diş protezleri vücut ile biyolojik uyumlu malzemelerden yapılırlar. Aksi taktirde cidi sağlık sorunları ile karşılaşmak olasıdır diyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya’ya en çok hangi diş protezlerinin tercih edildiğini ve nasıl yapıldıklarını sorduk.

Ağız durumu uygunsa sabit protezler tercih edilmelidir diyen Kızılkaya, protez diş üzerine yeya implant üzerine yapılabildiği gibi doğrudan damak üzerine de yapılabilmektedir.

Destek aldığı yere göre;

  • Diş
  • Diş yumuşak doku
  • Yumuşak doku

destekli protezler olarak da sınıflandırılabilmektedir dedi.

Sabit ve Hareketli Diş Protezleri

Protez dişler sabit yapılıyor ise porselen kaplama zirkonyum diş kaplama veya implant üzeri diş kaplama olarak yapılabilmektedirler. İşlerin sabit olması kullanım rahatlığı bakımından büyük avantaj sağlar. Ancak yeterli dayanak yok ise takılıp çıkarılan hareketli protezler kullanılmak zorunda kalınabilir. Harekette protezlerde diş veya implant desteği olabilir. Ancak protez ağız içerisinde takılıp çıkarılabilen türdendir. Yani hasta kendisi diş protezine takım çıkarabilmektedir.

Hareketli protezler, akrilik, metal akrilik veya deflex malzemeleri kullanılarak üretilebilirler. Aşağıda sol başta implant üzeri takılıp çıkarılabilen diş protezine görüyoruz. Ortada tam protez olarak adlandırılan ağzında hiç dişi olmayan hastalar için uygulanan tam damak protezi görülmekte. Üst çene için yapılan tam damak protezlerin de taman üst kısmı kapalı olur. Bu durum hastanın protezi alışmasını zorlaştırır. Ağızdaki besinlerin tadını sızısını hissetmeyi engelleyebilir. Alt çene için kullanılan hareketli protezler ise dil ve dudak hareketleriyle oynar. Yemek yeme ve konuşma sırasında protezin hareket etmesi büyük rahatsızlık yaratır. Bu nedenle diş destekli veya değişik yoksa implant destekli protezler tercih edilir.

 

En İyi Diş Protezi

Her kişi için yapılabilecek en iyi diş protezi türü farklı olacaktır. Damak kahvesinin şekli ağızda diş sayısı diş etinin durumu yumuşak dokular ve hasta istek beklentileri yapılacak diş protezinin türünün belirlemede önemli faktörlerdir.

En iyi protez hastanın rahat ettiği protezdir. Hasta bazen çıkarım altını yıkayabildiği protez isteyebilir. Bu durumda diş veya implant destekli protezler hastanın istek ve beklentilerine yeterince karşılayabilir. Bazı hastalarda protezini çıkarmak istemez. Ağzında sabit diş köprüleri ister.

Diş Protez Fiyatları

Yapılacak işin fiyata kullanılan malzeme ve protez türü ile belirlenir. Diş tedavi fiyatları bildiğiniz gibi ucuz değildir. Bunun sebebi her kişi için özel üretilecek bir protez yapılmasıdır. Seri eğitim ile diş yapma mümkün olduğunda diş fiyatları ucuzlayacaktır. Ancak bu mümkün değildir. Diş protezi fiyata yapılacak dişin sayısına bağlıdır. Mesela bir diş eksikliği nde iki alternatif mevcuttur. İki dişi keserek diş köprüsü uygulamak geleneksel bir alternatiftir. Eksik diş boşluğuna bir implant ve üzerine diş kaplama yaparak işsizliği gidermekte güncel bir alternatif olarak karşımızda durmaktadır.

Diş köprü fiyatı ile implant fiyatı karşılaştırıldığında iyi bir köprü fiyatı nerede ise implant fiyatıyla aynı olmaktadır. Ucuz yapılan diş köprüleri fiyat olarak ne kadar ucuz gibi görünse de zaman içerisinde çıkardığı problemler ile daha maliyetli olabilmektedir.

Mesela siz kendi dişleriniz için hangi tür protezin yapılmasını istersiniz? Yorum bölümüne yazar mısınız?