Diş Kaplama Ömrü ve Fiyatı 2019

DİŞ KESİMİ

Eski diş kaplamalarından sökülerek yenisinin yapılması daha iyi bir estetik sağlar. Özellikle günümüzde zirkonyum diş kaplamaları porselen diş kaplama yerine sıklıkla uygulanmaktadır. Zirkonyum malzemesinin üstün özellikleri sayesinde diş hekimliği estetik diş yapımı konusunda büyük yol kat etmiştir. 

Ağız İçi Hazırlık

Malzeme ne kadar iyi olursa olsun dişlerin hazırlanması en büyük etkendir. Kesik dişlerin birbirine paralel olması gerekir. Paralel şekillendirilmesi, yani dişlerde köprülerin istenildiği şekilde oturması mümkün olmaz. 

Diş şekillendirmede önemli olan diğer bir osur da diş eti içerisine kaplamanın ne kadar gireceğidir. Kaplama ile diş etinin birleştiği bölge kritik bölgedir. Tecrübeli bir hekim hazırladığı dişi diş eti ile birleştiği alanda doğru bir şekilde biçimlendirir. 

Diş Kaplama Yapımı

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Uzun yıllar kullanılan porselen diş kaplamalar da sağlam olması için metal kullanılmaktaydı. Metal üzerine işlenen porselen ile estetik diş görüntüsü istenilen ölçüde elde edilemez. Ayrıca kullanılan metalin vücutta alerjiye yol açması da diğer bir önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti kenarında biyolojik olarak istenilen seviyede uyum gösteremeyen metal porselen kaplamalar kaplama ile diş etinin birleştiği bölgede renk değişikliği ve diş eti çekilmesi gibi istenmeyen durumlara yol açmaktadır. 

Diğer taraftan üretim tekniği bakımından da azdaki kesik diş ile uyumunda bir takım problemler yaşanması olasıdır. Uyum bozukluğu olduğunda alttaki dişin çürümesi en çok görülen ve diş kaybına yol açan problemlerin başında gelir. Zaten kaybedilmiş dişleri olan bir hasta için kaplamanın altındaki dişlerin kaybedilmesi büyük bir sorun ortaya çıkarır. 

Her ne kadar günümüzde bütün dişler çekilse bile implant tedavisi ile rehabilitasyon yapılabilmekte ise de implant fiyatları ve uygulama süresinin uzun olması kendi dişlerimiz de gereken önemi vermemizi tembihler. 

Laboratuvar Aşamaları

Ağızda gerekli biçim verildikten sonra da bunun ölçü ile laboratuvar ortamına aktarılması gerekir. Doktorun azdan alacağı ölçü bu biçimlendirmeye laboratuvara doğru bir şekilde transfer etmelidir. Laboratuvar ancak doğru alınmış bir ölçü ile iyi bir diş kaplaması yapabilir. Ölçü yeterli hassasiyette alındıktan sonra artık iş Laboratuvar aşamasındadır. Laboratuvarında bu ölçüyü hatasız şekilde dökmesi gerekir. Modelleme adı verilen aşamada model için kullanılan malzemenin genleşme ve büzülme yapmaması en önemli konudur. 

Kaplama Ömrü

Diş kaplamasının eskimesinden söz ettiğimiz de malzemenin renklenmesi ve aşınması gibi faktörler de vardır. Özellikle diş sıkan ve gece katan hastalarda aşınma ileri seviyede görülebilir. Bazen diş kaplama ve köprüsünde delinme olacak kadar aşınmalar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda hastanın diş sıkma gıcırdatma gibi istenmeyen bir alışkanlığı olup olmadığı sorgulanmalıdır. 

Diş gıcırdatan hastalar için gece plağı kullanılması ve botoks uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Aksi taktirde takılacak yeni dişlerin de aşınması hatta kırılması kaçınılmazdır. İyi bir diş kaplaması için iyi malzeme kullanılması gerekir. Ancak sadece iyi malzeme ile diş kaplaması yapmak yeterli olmaz. 

Diş Fiyatları

en iyi implant ve zirkonyum diş fiyatı 2019
en iyi implant ve zirkonyum diş fiyatı 2019

Diş tedavisinde kullanılan malzemeler kaliteli ise fiyatları yüksek olmaktadır. Bu nedenle iyi iş yapan laboratuvarlar yüksek ücretler ile çalışırlar. Verilen onca emeğin boşa gitmemesi için iyi malzeme kullanılması akıllıca olacaktır. Aksi taktirde emek ve para boşa gittiği gibi sağlığımızda tehlikeye girer. Bir de diş kaybedildiğinde, telafisinin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılacak diş kaplaması ömrünü etkileyen kaliteli malzeme ve iyi işçilik için ödenmesi gereken bir ücret vardır. Zirkonyum diş kaplama için diş fiyatı iyi bir uygulama için 1200 TL civarındadır. Bugünkü döviz fiyatları ile 180-200 € civarında olmaktadır. Porselen fiyatları da 150-170 € dolaylarında seyretmektedir. Sizin için kaç diş uygulanacağı ve dişlerinizin zorluk derecesine göre fiyatlar ayarlandığından kliniğe gelerek fiyat bilgisi almanızı öneririz. En sağlıklı bilgi muayene sonrası alacağınız fiyat bilgisidir.

Bazen hastalar kendileri için komple diş kaplaması yapılacağını düşünerek 32 ile zirkonyum diş fiyatını çarpıyorlar. Çıkan sonuç astronomik oluyor. Çok nadir olarak komple diş kaplama ihtiyacı oluşur. Hasta kendisi için tedavi maliyetini 35-40 bin TL gibi hesaplamasına rağmen aslında 10-15.000 TL bir tutar ile diş estetiği uygulaması maliyeti olabiliyor.  

BİR DİŞ İÇİN ZİRKONYUM DİŞ FİYATI 150 € GİBİDİR. www.drsertac.com