Diş Estetiği ve Gülüş Tasarımı

Günümüzde sosyal medyada paylaşımların artması ile birlikte diş estetiği kavramı da daha fazla konuşulmaya başlandı. Dijital gülüş estetiği sayesinde hastalarımıza daha güzel bir gülümseme tasarlayabiliyoruz. Hassas çalışmalarda bilgisayar teknolojisinden destek alıyoruz diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği ve gülüş tasarımı ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

Gülüş estetiği uygulamalarımızda diş tedavisinin bitmiş halini hastaya tedavinin en başında nerede ise birebir bitmiş gibi gösterebiliyoruz diyen Dr. Kızılkaya sözlerine söyle devam etti.  Hastamız bize gülüş estetiği için başvurduğunda ilk önce ağız içi ve ağız dışı gülümseme fotoğraflarını ve videosunu çekiyoruz. Bu sayede mevcut  sorunun ne olduğunu tespit ediyoruz.

En sık karşılaştığımız estetik sorunlar diş etlerinin çok fazla görünüyor olması, diş eksenlerinin eğri olması, dişlerdeki aralıklar ve diş yüzey sorunları oluyor. Diş görüntüsünden şikayetçi olan hastalarımızın kimisinde de çapraşık dişler oluyor. Dişlerin renkleri kötü olabiliyor veya diş eksikliği olabiliyor.

Diş Estetiği Nasıl Sağlanıyor?

Sorunun ne olduğunu tespit ettikten sonra kişiye yönelik diş eti cerrahisini yapılacak dudak operasyon yapılacak veyahut da lamine mi Zirkonyum mu yapılacak? İmplant tedavisi mi yapacak? Neyin yapılacağına karar verdikten sonra bir tedavi planlaması ortaya çıkarıyor. Yine bilgisayar programı üzerinde hakkımızdan almış olduğu  gülümseme fotoğrafını aynı zamanda hastadan almış olduğumuz  3 D görüntülerini bilgisayar programı üzerine birleştirip hastaya istediği ve bizim de uygun gördüğümüz bir diş yapıyoruz.

Bu yapmış olduğumuz 3 boyutlu tasarımı üç boyutlu yazıcıdan çıkartıp hastamızın ağzına mock up model olarak uygulayabiliyoruz. Kişi diş tedavisi bittiğinde nasıl görüneceğini üç boyutlu modeller sayesinde ağzında birebir görebiliyor.

Diş estetiği tedavisini  yaptırma yaptırmama konusunda hastamıza karar verme açısından çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu uygulama hastaya avantaj sağladığı gibi hekim olarak bize de önemli kolaylıklar sağlamakta.

Gülüş Tasarımı

Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanarak hastaya diş modeli üzerinde üç boyutlu bir çalışma yapabiliyoruz. Hastanın diş modeli üzerine uygulanmış olan demo için onay alındıktan sonra yapılacak olan  dişlerin 3 boyutlu yazıcılarda plastik çıktıları alıp hastaya uyguluyoruz  Bu tasarımdaki demo dişler ile kişinin fotoğraflarını çekip, öncesi ve sonrası fotoğraflarını hasta ile birlikte değerlendiriyoruz.

Neyi nasıl yapmamız gerektiğini dişleri hangi büyüklükte yapmamız gerektiğini veya yaptığımız işlerin hangi formda olması gerektiğini net olarak görebiliyoruz.

Tedaviye başlamadan önce yapacağımız tasarıma bu şekilde yön vermiş oluyoruz. Tabii ki dijital gülüş estetiğinde kullanılan materyaller ve çok farklı. Eski hasta ağzına bir ölçü maddesi yerleştirip hastanın dişlerini ölçüsünü alıyorduk. Bunun içerisinde daha sonra alçı döküp teknisyenimiz model üzerinde bir diş tasarımı yapıyordu.

Dijital diş hekimliğinde bir ekranda hastanın önceki fotoğrafı diğer ekranda hastanın bilgisayara kaydedilmiş olan görüntüsü ve diğer ekranda da yapılan diş bulunmaktadır. Bu üç ekranın birleştiği bir sistemle teknisyenin ve diş hekiminin ortak çalışması mümkün olmaktadır. bir şekilde bağlanabildiği bir online yazılım üzerinden bu tasarım değerlendirilebiliyor.  bitirdiği zaman biz sisteme girerek bu Tasarımın doğru olup olmadığını güzel olup olmadığına karar veririz. Düzeltilmesi gereken yerleri düzeltiriz ve Daha sonrasında elde edilmiş olan Nihayet tasarım 3 boyutlu yazıcılar aktarılır veya CAD CAM cihazlarını aktarılır. Tabii CAD CAM cihazında üretileceği için bunların kesinlikle porselen bloglar veya bir koyun bloklardan yapıda olması gerekir.

Biz içerisinde hiçbir şekilde metal içermeyen yap uyuz seramik kuralları ve hatta full Zirkonyum kurallar kullanırız içerisinde hiçbir şekilde metal olmayan ve nihai görüntüsünün makinada bittiği sistemlerle kullanırız. Bizim başta yaptığımız ve hastanın ağzında uygulayarak hastamıza olayına aldığımız Tasarımın aynısını finalde de çıkacağını garantisini bu şekilde elde etmiş olur.