Laminate Veneer Nedir?

Laminate veneer, yaprak diş anlamına gelmektedir.

Laminat venerler kötü görünen ya da düzensiz olan ön dişlerin düzelmesinde kullanılan oldukça estetik bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak ile lekeler, çarpık, orantısız, aralıklı, yapısı bozulmuş ya da küçük dişler düzeltilebilir. Laminate veneer uygulamasının en büyük avantajı kişinin sahip olacağı dişleri bilgisayar ortamında önceden görüyor olmasıdır. Bu şekilde dişe müdahale edebiliyor beğenmediği yönlerini diş hekimi ile konuşabiliyor.

  • Laminate Veneer yaklaşık olarak 0.5 mm kalınlığında ve takma tırnak gibi şeklinde düşünülebilir.
  • Dişten çok az doku kaldırıldığı için (0.3-0.5 mm) yapılabilecek en korumacı tedavidir.
  • Tedavi süresi kısa, iki veya üç seans sonrasında istediğiniz gülüşe kavuşabiliyorsunuz.

Laminate Veneer Kaplama

Öncelikle dişlerinizin ölçüsü alınır. Laboratuvarda dişlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan dişlerinizde oluşacak değişim 3 boyutlu olarak gösterilerek prova çalışması yapılır. Hekiminizle verdiğiniz ortak kararla uygulamaya başlanır. Lokal anestezi ile dişleriniz belirli ölçüde aşındırılarak ölçüsü alınır ve geçici dişleriniz hazırlanır. Kaplama (laminate veneer) dişlerinizin laboratuvardan geliş süreci beklenir. Gelen dişler ağzınıza yerleştirilerek ağız ve yüzünüzle uyumu kontrol edilir. Beklentiler karşılandıysa özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Kaplamalar (laminate veneer) lekelenme ve aşınmaya karşı çok daha fazla dirençlidirler. İyi ve düzenli bir ağız bakımı gerçekleştirirseniz, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınırsanız, laminate veneerleri 15-20 yıl sorunsuz kullanabilirsiniz.

Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler